فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز
فونت زیبا ساز
X
تبلیغات
رایتل
آموزش مهارت های زندگی
درس های زندگی - موفقیت - اجتماعی 
قالب وبلاگ

گزینه انتخابیتان برای مواقع یأس و اضطراب چیست؟

داشتن یک رژیم غذائی مناسب و اجرای تمرین به‌صورت مرتب دو مؤلفه‌ای هستند که کار ایشان را در ارتباط با تخفیف دادن استرس به اثبات رسانده‌اند.
شاید از یکسری موارد ساده اما مؤثر برای خودتان مثل اختصاص زمان استراحت روزانه و یا سپری کردن اوقات شاد با دوستان آگاه باشید جدای از این قبیل موارد یکسری از تمرینات و عادات دیگری نیز وجود دارد که پیروی از آنها می‌توان از میزان استرس زندگی کاست.
۱۵ راه‌کار استرس‌زائی که در ادامه آورده شده است به شما کمک خواهد کرد تا با آرامش بیشتری به فعالیت زندگی خود ادامه داده و در عین حال حض بیشتری نیز از آن ببرید.
۱) خواب کوتاه میان روز
داشتن ۲۰ تا ۳۰ دقیقه خواب کوتاه در زمان پس از صرف ناهار و یا عصر نه‌تنها به افزایش سرعت متابولیسم (سوخت و ساز) بدن کمک می‌کند بلکه ساعت درونی بدن را نیز تنظیم می‌کند.
۲) معاینات پزشکی را به‌طور مرتب انجام دهید
معاینات پزشکی نه‌تنها موجب احساس آسودگی خاطر از داشتن سلامتی کامل می‌شود بلکه یکی از اجتناب‌ناپذیرترین شیوه‌های پیشگیری و جلوگیری از بیماری‌هائی است که احتمال وخیم‌تر شدن آنها در آینده می‌رود.
۳) تأهل
بررسی‌ها نشان داده که افراد متأهل از افراد مجرد سالم‌ترند. در واقع این‌طور گزارش شده که آمار تصادف، ریسک ابتلا به بیماری و مرگ در میان افراد متأهل ۵۰ درصد کمتر بوده.
۴) با عبادت اُنس بگیرید
عبادتتان خواه به‌صورت تکالیف شرعی باشد و یا به‌صورت عبادت‌های شخصی سه مزیت قوی برایتان به همراه خواهد داشت که در کاهش استرس برایتان سودمند خواهند بود. ۱) افزایش قدرت بخشودن ۲) امیدوارتر بودن ۳) فهیم‌تر شدن
۵) سرگرمی سالم
برای خودتان یک سرگرمی سالم دست و پا کنید مطالعه کردن، بازی فکری و ... همگی انتخاب‌های خوبی به شمار می‌آیند.
۶) از تکنیک‌های مدیریت زمان بهره‌مند شوید
یادداشت‌های کاری روزمره و یا فهرست کارهای روزانه جزو موارد بسیار مؤثر هستند که می‌توانند به تخفیف استرس کمک شایانی کنند. با طبقه‌بندی کارهائی که قرار است صورت بگیرد نه‌تنها به لحاظ روانی بلکه به لحاظ فیزیکی خودتان را منظبط می‌نماید.
۷) حساب دخل و خرجتان را داشته باشید
پول، خواه خیلی کم و خواه خیلی زیاد می‌تواند فشار روحی زیادی بر ما وارد سازد. هوشیار و دوراندیش باشید. مقام و ارزش خود را به‌عنوان یک انسان بشناسید. مادیات نهایتاً بار مسئولیت ما را بیشتر می‌کنند و همین مسئولیت باعث شده که خیلی از افراد ثروتمند مبدل به یک برده برای ثروتشان شوند.

۸) خنده
دانشمندان پی برده‌اند وقتی انسان می‌خندد بین عضلات صورت و بخشی از مغز که با آزادسازی هورمون‌های شیمیائی احساس خوب بودن را کنترل می‌کند ارتباط مستقیم وجود دارد.
۹) کسب مهارت‌ در برقراری ارتباط با دیگران
با ارتقاء در برقراری ارتباط با دیگران نه‌تنها می‌توانید از میزان استرستان بکاهید بلکه از اضطراب‌ها و عصبانیت‌های ناخواسته نیز جلوگیری خواهید کرد. یک نکته مهم دیگر جدای از ارتباط برقرار کردن در شنونده بودن خوب است.
۱۰) ورزش
ورزش یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین مؤلفه‌های یک برنامه استرس‌زا محسوب می‌شود. با ورزش کردن و به‌صورت مرتب نه‌تنها به میزان قابل توجهی از تنش‌های درونی می‌کاهید بلکه از بروز مواردی هم‌چون بی‌حوصلگی، اضطراب نیز پیشگیری می‌نماید.
۱۱) رژیم غذائی
شاید همین وزنی که اضافه کرده‌اید باعث شده باشد که بار روانی و درونی سنگین‌تری را متحمل کنید با تغییر در رژیم غذائی و پیروی از یک رژیم غذائی سالم در صدد کاهش وزن اضافه‌تان برآئید و احساس سرزندگی و پرانرژی بودن را بهتر تجربه کنید.
۱۲) در کنار دوستان بودن
ارتباط داشتن با دیگران و دوستی نه‌تنها مفرح و شادی‌‌بخش است بلکه برای سلامت روان نیز لازم است. زمانی‌که ذهنمان پریشان و خسته است بودن در کنار دوستان موافق و سپری کردن ساعاتی با آنها می‌تواند در تخلیه کردن استرس‌ها بسیار ثمربخش باشد.
۱۳) سیگار کشیدن را کنار بگذارید
با ترک کردن سیگار به‌نحو قابل ملاحظه‌ای شرایط فیزیکی و روانی خود را ارتقاء خواهید داد و زندگی با کیفیت‌تری را ادامه خواهید داد. از علائم اولیه ترک سیگار بهبود عملکرد شش‌ها، کاهش ریسک ابتلاء به بیماری‌های قلبی و سرطان است.
۱۴) خوش‌بین باشید
از بدبین بودن دائمی دست بردارید. سعی کنید حد اعتدال را در بین خوش‌بینی و بدبینی برگزینید و بیش از حد خوش‌بین بودن و بیش از اندازه بدبین بودن حذر کنید. داشتن تفکر منفی هزینه‌ای مازاد بر روی سلامتی به بار خواهد آورد.
۱۵) به تمرین مدیتیشن بپردازید
بررسی‌ها نشان داده افرادی که در طول روز زمانی را در خلوت خود و به دور از هرگونه تفکرات حاشیه‌ای می‌گذرانند دارای فشار خون پائین‌تر هستند و ریسک ابتلاء به بیماری‌های قلبی در آنها کمتر است. حداقل ۱۰ دقیقه در روز را به مدیتیشن و تمرکز اختصاص دهید

��.���O<pJ;�ونا نروید، زیرا ممکن است در این حالت با جریان خون به مصالحه برسید و به پمپ عضلات بپردازید. بنابراین کمتر به سمت سونا شال و کلاه کنید. 
۸) اهمیت کربوهیدرات ها 
اگر شما در مورد داشتن یک فیزیک سخت و فوق العاده جدی هستید، در مورد تغذیه باید چیزهای زیادی یاد بگیرید. کربوهیدرات ها منبع اولیه بدن در فرآیند تأمین انرژی هستند. بدون کربوهیدرات ها، آرزوی کسب یک فیزیک سخت و سنگین را به فراموشی بسپارید. 
گلیکوژنی که بدن تان از کربوهیدرات ها تولید می کند در عضلات تان ذخیره می شود. بنابراین اگر سطح کربوهیدرات تان پایین باشد، بدن باید از پروتئین به عنوان منبع انرژی استفاده کند. بدون پروتئین کافی نمی توانید رشد کنید. این اصل مطلب است. هم چنین کربوهیدرات ها گلوکز لازم را به منظور تأمین سوخت مغز فراهم می کنند. مصرف کربوهیدرات بر روی عملکرد مغز، خلق و خو و شخصیت تأثیر دارد. پس به مصرف غذاهای حاوی گلیسمیک بپردازید و از کربوهیدرات هایی استفاده کنید که نرخ هضم شان کند باشد. 
۹) تخم مرغ خام 
بارها در فیلم های مختلف راکی را دیده ایم که در حال صرف یک لیوان تخم مرغ خام است. به همین دلیل در این سال ها این طور به نظر می رسید که این کار منجر به افزایش قدرت می شود و ورزشکاران زیادی به این کار پرداختند. اما آیا هیچ در مورد مسمومیت غذایی چنین کاری فکر کرده اید؟ 
این کار شما را در معرض آلودگی با باکتری قرار می دهد و به هیچ عنوان عمل پسندیده ای نیست. پس در مورد مصرف مواد غذایی خام که ممکن است شامل پاتوژن باشند احتیاط کنید. بدون شک، تخم مرغ های پخته بهتر از انواع خام هضم و مورد استفاده قرار می گیرند پس از مصرف نوع خام با اطمینان خودداری کنید. 
۱۰) محافظت از زانو 
صدمات و آسیب هایی که منجر به درد زانو می شوند در نهایت سبب التهاب مفاصل و استخوان ها در این ناحیه می شوند. ضمن این که به حفظ قدرت و تناسب اندام خود می پردازید، انعطاف بدنی تان را نیز بالا ببرید تا به صورت طبیعی از رخداد چنین مسائلی دوری کنید. وزن خود را در حد متناسب نگه دارید، زیرا اضافه وزن منجر به افزایش فشار بر روی زانوها می شود. 
اما اگر درد زانو در شما تا به حدی است که از انجام فعالیت های فیزیکی، یا حتی بدتر، فعالیت های روزمره باز مانده اید از متد زیر پیروی کنید تا درد را در خود کاهش دهید: 
▪ به منظور محافظت بهتر در مقابل صدمات بیشتر زانوهایتان از زانوبند یا نوارهای ویژه استفاده کنید. 
▪ از فعالیت هایی که سبب ایجاد درد و ناراحتی در شما می شود به شدت خودداری کنید. 
▪ هر چند ساعت یکبار به مدت ۱۵ دقیقه زانوهایتان را با یخ کمپرس کنید. این امر از ایجاد تورم در ناحیه مزبور جلوگیری می کند. 
▪ سعی کنید زانوهایتان را به ویژه در شب بالاتر از قلب تان قرار دهید. 
۱۱) با زخم ها چه کار کنیم؟ 
همه ما از دوران بچگی آثار زخم هایی را به یادگار داریم. وقتی پوست آسیب می بیند، فاکتورهای رشد، خون و سلول های پوست به سمت ناحیه جراحت حرکت می کنند و به محافظت از آن می پردازند. اما حتی وقتی فرآیند ترمیم به خوبی صورت می گیرد نیز می توان در ناحیه مزبور اثر جراحت را به چشم دید. 
در این جا راه کارهایی وجود دارد که امید است که با انجام آن این آثار را به حداقل برسانید: 
▪ زخم را هر روز با آب گرم و صابون شستشو داده با یک حوله تمیز مرطوب کرده و بعد از استفاده از یک پماد آنتی بیوتیک روی آن را بانداژ کنید. 
▪ بر روی جای زخم چندین بار در روز پماد مرطوب کننده و ویتامین E بمالید تا از باقی ماندن جای زخم جلوگیری شود. 
▪ سعی کنید آن را به آرامی ماساژ دهید. ماساژ روزانه به توسعه ترمیم کمک می کند و منجر به بهبود بهتر و رفع اثر زخم می شود. 
۱۲) صدمات آرنج 
ممکن است در اثر کشیدگی، پارگی و ... در بازویتان در آرنج احساس سفتی و درد کنید که به ویژه این درد به هنگام حرکت دست شدیدتر می شود. اگر چنین اتفاقی برایتان رخ داد به مدت ۲۰ دقیقه از کمپرس یخ بر روی ناحیه مزبور استفاده کنید و این عمل را تا زمان بهبود هر سه الی چهار ساعت یک بار تکرار کنید. سعی کنید به آرامی آرنج تان را حرکت دهید تا وقتی که به هنگام حرکت آرنج دیگر احساس درد نکنید. در صورت درد شدید حتماً به دکتر مراجعه کنید. به ویژه وقتی که آرنج تان بسیار دردناک و متورم شده و یا حتی از شکل خارج شده و حرکت آن غیر ممکن است. در دورانی که منتظر هستید تا آرنج تان بهبود پیدا کند می توانید به انجام تمرین بر روی شکم یا اندام تحتانی بپردازید. در صورتی که اوضاع خیلی وخیم باشد، مسلماً به زمان نیاز دارید تا دوره های تمرینی خود را از سر بگیرید

[ پنج‌شنبه 18 اسفند 1390 ] [ 17:06 ] [ محمد شاه بنده ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 80572
بک لینک طراحی سایت